Kde?

Často kladená otázka je, kde chovať motýle. Pri kladení si tejto otázky treba však najprv pochopiť, že je všetko individuálne podľa druhov. Avšak uplatňujú sa základné spôsoby ktoré platia vždy. Životný cyklus motýľa sa skladá zo štyroch vývinových štádií:

Vajíčko

Húsenica

Kukla

Motýľ (Imágo)

 

    Život motýľa sa začína vajíčkom, ktoré je možné inkubovať v Petriho miskách, alebo plastových boxoch adekvátnej veľkosti. Niektoré druhy potrebujú vlhké prostredie zatiaľ čo iné suché. Okrem vlhka alebo sucha, niektoré druhy potrebujú väčšiu teplotu ako tie iné. 

    Následne sa z vajíčok liahnu húsenice, ktoré počas svojho života prechádzaú niekoľkými vývinovými štádiami. Tieto štádiá nazývame instary a označujeme ich ako napr. L1,L2…. Húsenice majú väčšinou 5-6 instarov avšak napríklad druhy  z rodu Automeris ich môžu mať aj 7-8. 

    Húsenice môžeme z počiatku chovať v plastových boxoch, väčšina druhov v nich vydrží do L3 a potom preferujú priestranné a dobre vetrané priestory, toto je však tiež limitované k jednotlivým druhom, niektoré druhy sa dajú chovať od vajíčka po kokon v boxe, a zasa naopak niektoré už od L1 chováme v sieťovaných ubikáciách. 

    Druhy ktoré žijú u nás alebo v podobných podnebných pásmach dokážeme chovať vonku priamo na stromoch a živných rastlinách v monofilových sitách na to určených.

     Húsenice si na konci životného cyklu spriadajú kokony v ktorých sa húsenica ešte raz zvlečie a stane sa z nej pupa. Niektoré druhy si však kokon nespriadajú, ale zahrabávajú sa pod zem alebo pod lístie a stáva sa z nich priamo pupa.

    Kokony sa dajú uchovať v sieťovaných ubikáciách v ktorých boli odchované húsenice, aby sa motýľ po vyliahnutí mohol bez problémov vyšplhať na vyvýšený bod a napnúť si krídla. Kokony potrebujú počas celého vývinu vlhko. Stačí ak na spodok sieťovanej ubikácie umiestnime papierové servítky ktoré budeme občas vlhčiť. Treba si však dať pozor na  tvorbu plesňí.

    Imága, teda dospelé motýle z čeľade Saturniidae neprijímajú potravu, preto žijú len pár dní nanajvýš týždňov. Potravu prijímajú hlavne denné motýle, nájde sa však aj zopár výnimiek kde aj niektoré druhy nočných motýľov prijímajú potravu. Motýle môžeme po celú životnú dobu uchovávať stále v sieťovaných ubikáciách kde nastáva aj párenie.

Spôsob inkubácie vajíčok

Vajíčka sú umiestnené na suchom servítku v plastovom boxe, spolu s menším boxom v ktorom sú mokré servítky.
Hlavný box je uzavretý kvôli udržaniu vlhkosti.
Tento spôsob sa osvedčil pri inkubovaní druhov, ktoré vyžadujú vyššiu vlhkosť.

 

Spôsob inkubácie vajíčok v Petriho miske, ktorým vyhovuje prostredie s nižšou vlhkosťou.

Spôsoby odchovu húseníc

Táto ubikácia vyhovuje odchovu rôznych druhov, prevažne v prvom instary (L1)

Vo vnútri sú listy a na dne kúsok servítku.

Tento spôsob je praktický kvôli tomu, že je pre húsenice jednoduchšie nájsť potravu a usadiť sa v menšom priestore.

Ubikácia môže byť kompletne z vrchu uzavretá, pre druhy vyžadujúce vyššiu vlhkosť.

Pre druhy ktoré sú na vhlkosť citlivé a požadujú prietok vzduchu, môže byť plastové veko nahradené monofilovým sitom.

Čerstvú potravu udržíme vo vnútri plastovej ubikácie v ampulke s vodou, keď používame sito namiesto plastového veka.

Odchov húseníc s upraveným plastovým vekom, ktoré bolo čiastočne nahradené sitom.

Vo vnútri je potrava umiestnená v pohári s vodou a otvory sú zabezpečené aby sa predišlo vpádu húseníc do vody.

Odchov húseníc v monofilovom site, umiestnenom na odrezku rastlín, ktoré sú vo fľaške s vodou aby boli udržané čerstvé.

Tento spôsob je vyhovujúci pre druhy v starších instaroch alebo pre tie ktoré sú veľmi citlivé na vlhké prostredie, a požadujú dobre vetrané priestory.

Tento typ chovu je podobný ako ten predošlý, s tým rozdielom že odchov v monofilových sitách prebieha priamo na živnej rastline vonku.

Vyhovuje druhom ktoré pochádzajú z podobného podnebného pásma alebo požadujú dobre vetrané a priestranné podmienky. (Actias luna, Hyalophora cecropia, Antheraea polyphemus, Rhodinia fugax, Dryocampa rubicunda, Graellsia isabellae…)

Inkubácia a zimovanie kukiel

Inkubácia kukiel v sieťovanej ubikácii s rašelinníkom na spodu pre udržiavanie vlhkosti

Zimovanie kukiel v chladničke, ktoré sú v plastovom boxe plným sušeného rašelinníka ktorý je pravidelne vlhčený s otvoreným vekom aby sa predišlo vzniku plesní.

Pri tomto type prezimovania je dôležité udržiat správnu vlhkosť aby sa v chladničke kukly nevysušili alebo aby v boxe nesplesniveli.

Je dôležité ich pravidelne vlhčiť a zároveň aj vetrať.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak