Hyalophora cecropia

(Linnaeus, 1758)

Výskyt: USA, Canada

Biotop: Listnaté oblasti, Ovocné sady, Záhrady , Predmestia

Živné rastliny: Alnus glutinosa, Liquidambar, Prunus domestica, Prunus serotina, Sambucus, Betula, Salix, Malus, Prunus armeniaca, ý

Voltinizmus: univoltine

Kuklenie: Húsenice si spriadajú kokon.

Obtiažnosť: Tento druh je veľmi náročný na chov, a vyžaduje dôkladnú starostlivosť. Najlepšie je chovať húsenice priamo na živnej rastline v sieti, a len pár kusov po kope.

Fotografia od: Alexandre Laberge

    Majestátny a ohromujúci nočný motýľ ktorý pochádza zo Nearktickej oblasti. Je to najväčší nočný motýľ Severnej Ameriky. 

    Je to veľmi náročný a požadovačný druh na úspešný odchov.

    Je to veľmi krásny motýľ ktorý je ohromnej veľkosti. Imága sú  typického sýteho červeno-šedého sfarbenia a húsenice, ktoré sú rovnako ohromujúce ako aj imága, dorastajú do obrovských rozmerov a majú krásne sfarbenie. Tieto húsenice si spriadajú gigantické kokony medzi listami, ktoré sa liahnu nasledujúci rok. 

    Húsenice sa živia rôznymi druhmi stromov a to hlavne tými ovocnými. Veľmi obľúbené druhy listov na zvýšenie šancí úspešného odchovu sú napríklad Prunus domestica, Malus, Alnus glutinosa, Prunus sp., Betula sp., Acer sp., Salix sp., Sambucus canadensis.         Húsenice sú veľmi citlivé na vírusy a rôzne iné podnety. Je dobré húsenice chovať po pár kusoch a sledovať ako sa im darí a včas vyradiť choré jedince.

     Osvedčil sa  odchov v sieťovaných ubikáciách alebo monofilových sitách priamo na stromoch už od prvého instaru, avšak mal som ich prvé 3 dni v plastovom boxe s vekom na ktorom bolo sito aby sa húsenice rozožrali, usadili sa a netúlali, následne som ich premiestnil do veľkej sieťovanej ubikácie v ktorej boli až do L4 a následne išli do ešte väčšej priestrannej klietky.

 

L1-húsenice sa liahnu po približne 2+ týždňoch z vajíčka, sú celé čierne a pomerne veľké a veľmi rýchlo sa pustia do jedla.

    Osvedčil sa odchov na izbovej teplote, v suchých podmienkach. Dôležité bolo udržiavať potravu stále zelenú a čerstvú a tak isto aj pravidelné čistenie ubikácie.

L2– sfarbenie sa moc nelíši od L1 ale cez čiernu farbu prenikajú odtiene žltej až oranžovej farby.

L3– Húsenice sú v tomto štádiu veľmi odlišne od predoslých 2 instarov. Majú svoje typické a veľmi známe sfarbenie. Sú na rozdiel od predošlých instarov zelené s čiernymi bodkami a na začiatku hlavy majú červené pichliače ktoré sú za hlavou žlté

L4-húsenice sa výrazne nelíšia od L3 ale je vidieť malé rozdiely. Najväčší veľkosťný rozdiel  a trochu aj farebný.

L5– Piaty a zároveň aj posledný instar, v tejto periód húsenice konzumujú veľké množstvá potravy a rapídne rastú. Potravu bolo potrebné v tejto fáze podávať 2x denne a to ráno a večer. Dorastajú do obrovských rozmerov. Majú svoj typický tvar a sfarbenie. Po približne 1-2 týždňoch nepretržitého jedenia si začnú spriadať obrovské kokony medzi listami a palicami.

    Kokony tohto druhu je možné prezimovať vo vonkajšom prostredí v sieťovanej ubikácii v ktorej boli chované, treba však dať pozor na mačky, vtáky, mravce a iné predátory. Tak je odporúčané kokony vynechať z priameych lúčov slnko a uchovávať ich v tieny. Kokony musia prejsť zimou aby sa správne vyliahli. Párenie neni náročné a motýle sú ochotné sa páriť pomerne ľahko vonku v sieťovanej ubikácii počas teplých večerov alebo vo vnútri pri otvorenom okne.

Samec
Samica

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak