How?

    Ak sa chystáte chovať motýlov, a neviete kde začať tak vám tieto informácie môžu byť nápomocné.

Egg: Vajíčka môžeme inkubovať v Petriho miskách alebo v plastových boxoch. Niektoré druhy potrebujú vlhké prostredie, niektoré suché. Niektoré druhy motýľov môžu dokonca prezimovať v štádiu vajíčka, iné v štádiu húsenice alebo kukly.

Húsenica: Húsenice je možné odchovávať  v plastových boxoch alebo v priestranných a dobre vetraných sieťovaných ubikáciách. Všetko však závisí od konkrétneho druhu. Dôležité je udržiavať správne podmienky, a dobrú hygienu aby sa predišlo vzniku ochorení. Potravu pre húsenice umiestníme do malej ampulky z vodou a tú následne umiestnime do boxu, v sieťovaných ubikáciách môžeme veľké odrezky z rastlín ukladať do plechoviek či sklenných fľiaš.

Cocoon: Kukly je podľa druhu dôležité inkubovať v teple a vlhku. Ak sa jedná o druh ktorý zimuje tak si potrebuje prejsť obdobím chladu pre správny vývin. Kokony sa dajú prezimovať aj v chladničke ale hrozí riziko vyschnutia, ja osobne kukly v chladničke prezimovávam v rašelinníku. 

    Dôležité je nikdy kokony neotvárať pretože tak prídu o svoju prirodzenú ochranu a mikroklímu ktorá sa v kokone nachádza. Otváraním kokonov sa zmenšuje šanca vyliahnutia motýľa.

    Jeden z najdôležitejších faktorov je potrava, treba zvoliť správnu rastlinu pre húsenice aby mali správnu a dostatočnú výživu. Niektoré druhy sú veľmi citlivé na rôzne podnety a ťažké na chov, preto je pre začiatočníkov dôležité si vybrať na začatie  v tomto hobby  spočiatku ľahké a nenáročné druhy. 

    Potravu pre húsenice je vždy dôležité brať z kvalitných a čistých zdrojov a vyhnúť sa rastlinám pri okrají ciest kvôli nečistote listov alebo na hospodárskych pôdach kvôli pesticídom. Pred kŕmením treba vždy listy dôkladne umyť čistou vodou.

    Húsenice ktoré vyžadujú vlhkosť a kropenie je vždy najlepšie pokropiť dažďovou vodou alebo vodou zo studne. Voda z kohútika ktorá obsahuje chlór môže mať nepriaznivé následky.

2 thoughts on “Ako?”

  1. Tato stránka je pro mě jako začátečníka hodně užitečná a děkuji za ni🙂 Hodilo by se něco o chovu lišaje smrtihlava 😄

    1. Ďakujem za pozitívny ohlas, dúfam že vám stránka bude naďalej pomáhať, článok o lišajovi smrtihlavovi na vaše želanie pribudne v najbližších dňoch.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish