Callosamia promethea

(Drury, 1773)

Výskyt:  USA, v niektorých oblastiach Kanady

Biotop: Listnaté lesy, predmestia, záhrady

Živné rastliny: Malus, Fraxinus, Prunus, Sassafras, Lindera, Liriodendron, Cephalanthus, Syringa, Betula, Ligustrum, Salix

Voltinizmus: univoltine, južné populácie môžu mať 2 generácie

Kuklenie: Húsenice si spriadajú kokon. Kuklia sa medzi listami a obaľujú dokonca celú stonku listu až po začiatok konáru.

Obtiažnosť: Pomerne nenáročný druh, vyžaduje čerstvú stravu a dobrú hygienu.

    Tento krásny druh z rodu Callosamia je nádherný a pri správnych podmienkach ľahký druh na chov. Motýle sú naozaj veľkolepé a tak isto aj húsenice. 

    Zásada pri tomto druhu je po celú dobu odchovu húseníc udržiavať vždy zelené a čerstvé listy živnej rastliny a pravidelne čistiť ubikáciu. 

    Dospelé motýle su naozaj krásne a je veľmi výrazný aj pohlavný dimorfizmus. Samce sú typickej čiernej farby a samičky hnedej.

    Samce tohto motýľa mimikujú vidlochvosta Battus philenor kvôli obrane pred predátormi. Využívajú Batesovskú mimikryu. ( Neškodné a nejedovaté druhy využívajú sfarbenie a existenciu jedovatých druhov a prispôsobujú im svoje sfarbenie). 

    Húsenice sú zo začiatku spoločenské a lepšie sa kŕmia pospolu, môžu dokonca namotivovať daľšie húsenice v kŕmení. 

    V počiatočných dvoch instaroch sa dajú chovať pokope v plastovom boxe. Treba mať na zreteľi nadmernú kondenzáciu ktorá môže byť pre húsenice nepriaznivá. Od tretieho instaru je najlepšie pokračovať v odchove húseníce vo väčšej sieťovanej ubikácii.

    Odchov sa stáva najviac obtiažnym vo finálnych instaroch. Treba neustále udržiavať dobrú hygienu a čerstvé listy. 

    Vajíčka sa liahnu do 7-14 dní. Nevyžadujú dodatočné vlhko a je možné ich inkubovať v izbovej teplote. 

 

L1– Čerstvo vyliahnuté húsenice sú veľmi maličké a sú čierno – žltej farby. V prvých instaroch ako väčšina spoločenských druhov, rastú rýchlejšie a viac jedia keď sú pospolu s viacerými húsenicami. Chov je vyhovujúci v izbovej teplote

L2– Húsenice sú bielo – čierne a je vidieť žltkasté tuberkuly na ich tele.

L3– V tomto instary sú húsenice krásnej bielej farby, na prednej časti majú štyri žlté tuberkuly a po celom tele malé čierne a na konci tela 1 žltú tuberkulu. V tejto perióde je najlepšie húsenice umiestniť do sieťovaných ubikácii.

L4– Telo húsenice nie je úplne biele ale skôr zelenkastej farby. Húsenice sa pomaličky začínajú osamostatnievať a rozliezať  po rastline. .

L5– Najväčší rozdiel od L4 je, že okolo tuberkúl a prieduch sa vytvorí modrý odtieň v tvare kruhu. V oblasti hlavy je možné pozorovať štyri kriklavo-červené tuberkuly

    Húsenice sa zakuklia tak, že sa obalia v liste, kde si spriadajú kokon a pri tom obalia celú stopku listu a uchytia sa o konár z ktorého následne vysia ked opadajú listy, slúži to na ich obranu pretože pre potencionálnych predátorov vypadajú ako obyčajný suchý list. Preto, by som odporučil počas zimovania tohto druhu, a následného liahnutia kokony zavesiť.

     Kokony môžeme prezimovať vonku aj u nás, tak ako ostatné druhy z Kanady alebo USA….Kokony je dobré občasne rosiť ale nie priamo, toto platí hlavne aj pred vyliahnutím. 

    Motýli sa začínajú v prírode liahnuť v mesiacoch Máj, Jún. Populácie na juhu ktoré majú 2 generácie sa liahnu v Marci a Apríli, a ďalšia generácia v Auguste

    Párenie je najlepšie uskutočniť v dobre vetraných podmienkach, napríklad v sieťovanej ubikácii ktorú môžeme umiestniť von počas teplého večera, alebo vo vnútri pri otvorenom okne.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak