Ako?

    Ak sa chystáte chovať motýlov, a neviete kde začať tak vám tieto informácie môžu byť nápomocné.

Vajíčko: Vajíčka môžeme inkubovať v Petriho miskách alebo v plastových boxoch. Niektoré druhy potrebujú vlhké prostredie, niektoré suché. Niektoré druhy motýľov môžu dokonca prezimovať v štádiu vajíčka, iné v štádiu húsenice alebo kukly.

Húsenica: Húsenice je možné odchovávať  v plastových boxoch alebo v priestranných a dobre vetraných sieťovaných ubikáciách. Všetko však závisí od konkrétneho druhu. Dôležité je udržiavať správne podmienky, a dobrú hygienu aby sa predišlo vzniku ochorení. Potravu pre húsenice umiestníme do malej ampulky z vodou a tú následne umiestnime do boxu, v sieťovaných ubikáciách môžeme veľké odrezky z rastlín ukladať do plechoviek či sklenných fľiaš.

Kukla: Kukly je podľa druhu dôležité inkubovať v teple a vlhku. Ak sa jedná o druh ktorý zimuje tak si potrebuje prejsť obdobím chladu pre správny vývin. Kokony sa dajú prezimovať aj v chladničke ale hrozí riziko vyschnutia, ja osobne kukly v chladničke prezimovávam v rašelinníku. 

    Dôležité je nikdy kokony neotvárať pretože tak prídu o svoju prirodzenú ochranu a mikroklímu ktorá sa v kokone nachádza. Otváraním kokonov sa zmenšuje šanca vyliahnutia motýľa.

    Jeden z najdôležitejších faktorov je potrava, treba zvoliť správnu rastlinu pre húsenice aby mali správnu a dostatočnú výživu. Niektoré druhy sú veľmi citlivé na rôzne podnety a ťažké na chov, preto je pre začiatočníkov dôležité si vybrať na začatie  v tomto hobby  spočiatku ľahké a nenáročné druhy. 

    Potravu pre húsenice je vždy dôležité brať z kvalitných a čistých zdrojov a vyhnúť sa rastlinám pri okrají ciest kvôli nečistote listov alebo na hospodárskych pôdach kvôli pesticídom. Pred kŕmením treba vždy listy dôkladne umyť čistou vodou.

    Húsenice ktoré vyžadujú vlhkosť a kropenie je vždy najlepšie pokropiť dažďovou vodou alebo vodou zo studne. Voda z kohútika ktorá obsahuje chlór môže mať nepriaznivé následky.

    Štandardný odchov od vajíčka po motýľa postupuje takto:

    Pred tým než sa pustíme do chovu akéhokoľvek druhu je dôležité si naštudovať odkiaľ druh pochádza, v akých oblastiach sa vyskytuje, aká teplota a vlhkosť mu vyhovuje a aké rastliny konzumuje v prírode, poprípade akými inými rastlinami sa dajú nahradiť.

    Je dôležité pripraviť si všetko potrebné ako napríklad : Plastové boxy pre rôzne instary, Petriho misky, Sieťované ubikácie

    Vajíčka umiestnime do Petriho misky, ktoré inkubujeme pri teplote na základe toho akú potrebuje, to znamená že tropické druhy chováme pri vyšších teplotách než tie ktoré pochádzajú z chladnejších oblastí.

   Následne sa za dobu približne 14 dní liahnu malé húseničky, tie premiestnime do malého plastového boxu pomocou listu s ktorým ich jemne naberieme. Na dno plastového boxu je umiestnený servítok a box je naplnený živnou rastlinou, nie však len listami ale celými odrezkami. Húsenice nie je ideálne dávať z počiatku do príliš veľkých ubikácii pretože im trvá dlhšie nájsť potravu a usadiť sa, čím míňajú svoju energiu.

    Niektoré druhy neznesú vlhko a uzavreté plastové boxy, preto ich umiestnime hned po vyliahnutí do sieťovanej ubikácie.

    Následne húsenice ktoré chováme v plastovom boxe môžeme denne vetrať aby sa zamedzilo nadmernej kondenzácií a tvorbe plesní, dôležité je nechovať príliš veľa húseníc pokope, to však závisí od druhu. Druhy z rodu Automeris rastú najlepšie po kope a až v neskorších instaroch sa oddelia.

    Počas celej doby odchovu udržiavame ubikáciu čistú a listy čerstvé. Húsenice väčšinou týmto spôsobom chováme v boxoch do L3-L4 následne ich umiestnime do sieťovanej ubikácie. Niektoré druhy je možné odchovať až do kuklenia v plastovom boxe.

    Do sieťovanej ubikácie umiestnime na dno servítky a následne odrezky ktoré umiestnime do fľaše s vodou a hrdlo zabezpečíme aby húsenice nespadli dovnútra. Vždy je najlepšie naplniť celú ubikáciu odrezkami pretože sa medzi listami vytvorí mikroklíma ktorá replikuje prirodzené podmienky v korune stromu, táto metóda je obzvlášť dôležitá pri tropických druhoch ktoré sú náchylné na vysušenie.

    Týmto spôsobom už chováme húsenice až do fáze kuklenia, dôležité je po zakuklení nechať kokony aspoň pár dní v kľude aby kokony ztvrdli a následne je možné ich rukou odlepiť a umiestniť do dalšej sieťovanej ubikácie na dno ktorej môžeme umeistniť vermikulit, rašelinník alebo servítky a započať inkubáciu alebo zimovanie.

    Druhy ktoré sa kuklia pod zemou umiestnime do plastového boxu ktorý naplníme záhradníckou rašelinou bez pridanej chémie.

    Zimovanie druhov ktoré sú z nášho alebo podobného podnebného pásma môžeme uskutočniť v sieťovanej ubikácii umiestnenej vonku mimo priameho slnka a predátorov ako napríklad myši, vtáky, mravce, mačky

   Umiestnenie dospelých motýľov a samotné párenie prebieha tak isto v sieťovaných ubikáciách, počas teplých večerov môžeme umiestniť motýle na párenie von, avšak ak je príliš veľký chlad tak motýle budú neaktívne a nenastane párenie, alebo samotné kladenie vajíčok ak už je po párení.

 

2 názory na “Ako?”

  1. Tato stránka je pro mě jako začátečníka hodně užitečná a děkuji za ni🙂 Hodilo by se něco o chovu lišaje smrtihlava 😄

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak