Acherontia atropos

(Linnaeus1758)

 

Výskyt: Afrika, Európa, Stredný východ

Biotop

Živné rastliny: Ligustrum, Fraxinus, Solanum (solanum lycopersicum, solanum tuberosum)

Voltinizmus: Multivoltine. 

Kuklenie: húsenice sa zahrabávajú pod zem kde sa kuklia, nespriadajú si kokon.

Obtiažnosť: Nenáročný druh, vhodný pre začiatočníkov

Tento krásny lišaj je veľmi populárny v chove. Chov je pomerne nenáročný a vývoj húsenice priamo do dospelého motýľa je veľmi rýchly. Vývoj húsenice môže trvať len 3 týždne pri dobrej teplote. Z kukiel sa motýle liahnu tak isto približne za 3-4 týždne. Húsenice sa živia rôznymi rastlinami, počas zimných mesiacov je však k dispozícii prevažne ligustrum. V prírode ich môžeme nájsť na stromoch ako je napríklad fraxinus, alebo na rastlinách z rodiny Solanaceae. Môžeme ich nájsť na poliach so zemiakmi alebo rajčinami. Je mnoho zaujímavostí ohľadom života tohto motýla a takisto aj húsenice. Najtypickejší črt tohto druhu je útvar na hrudníku imaga ktorý pripomína smrtku. Túto smrtku majú aj iné druhy z tohto rodu. Tvary smrtky aj farba sa môže trochu líšiť u rôznych populácií. Motýle prijímajú potravu, jejich najobľúbenejší zdroj potravy je med, preto motýle často navštevujú včelie úle kde však mnoho krát zomierajú. Motýle vydávajú pískajúci zvuk, tento zvuk by mal mimikovať zvuk včiel aby sa lepšie maskovali pri vniku do úlu, smrtka na hrudníku by mala reprezentovať mimiku včelej robotnice na obranu. V minulosti bol tento motýľ spájaný so zlým osudom kvôli smrtke. Motýla môžeme tak isto poznať s filmu Mlčanie jahniat (silence of the lambs). V chove ich môžeme kŕmiť zmesou 50% vody a 50% medu, avšak niekedy musíme motýle chytiť a pomocou nejakého predmetu natiahnuť ich sosák do zmesi aby sa začali kŕmiť, po čase sa motýle naučia kŕmiť samé ale niektoré jedince musíme vždy kŕmiť ručne. Kto má prístup k včelím medovým plastom tak má kŕmenie jednoduchšie, stačí motýle položiť na plast a začnú sa kŕmiť samé. Kŕmenie je potrebné aby sa motýle párili. Ďalšia zaujímavosť je sfarbenie húseníc, v chove môžeme pozorovať tri farby: žltú, zelenú a hnedú formu. Pričom hnedá forma je najvzácnejšia a prejaví sa až v poslednom instare. Avšak bolo zaznamenaných viacej variácií farieb, ale tieto varianty sú veľmi ojedinelé a vzácne, je však možné že je ešte mnoho nezaznamenaných variant. Vajíčka sa inkubujú pomerne rýchlo, liahnutie trvá približne 10-14 dní. Húsenice môžeme v prvých 3 instaroch chovať v plastových boxoch. Pri L1 stačí uzavretý plastový box, v L2 je najlepšie vymeniť vrch boxu so sieťou aby mali húsenice vzduch. Húsenice môžeme v L3 umiestniť do menšieho priestranného húseníku, a následne v L4 do väčšieho. Dôležité je udržať húsenice v suchu a v teple, vyžadujú čerstvé jedlo a chovať len pár kusov pospolu. Húsenice dorastajú do veľkých rozmerov a konzumujú obrovské množstvo potravy. Akonáhle dovŕšia maximálnu veľkosť zmenia farbu a zoranžovejú. Tieto húsenice umiestnime do rašeliny ktorá nemá žiadne pridané hnojivá ani iné látky. Rašelina môžeme nasypať do veľkého plastového boxu, kukliace sa húsenice potrebujú veľký priestor a hlbokú vrstvu rašeliny. Treba box niečím prikryť aby húsenice nevyliezli. Húsenice potrebujú pri kuklení veľa osobitného priestoru, ak ich bude moc po kope budú sa vyrušovať pri hľadaní si miesta na zakuklenie.

L1– Čerstvo vyliahnuté húsenice sú malé a zelené, typický roh u lišajov je veľmi dobre vidno a je čiernej farby.

L2– Húsenice sa v tejto fázy podobajú na predošlú avšak sú o niečo väčšie a farebne výraznejšie.

L3– Roh ktorý má húsenica na zadočku je sa stáva veľmi hrubým a má tŕňovitý vzhľad, húsenica má viditeľné prieduchy a sú čiernej farby, možno vidieť farebné pásy na ventrálnej strane húsenice. Môžeme tak isto pozorovať veľmi zaujímavú hlavu húsenice

L4– Húsenice sú v tejto fáze už veľmi veľké a krásnej výraznej farby, čierne prieduchy veľmi vynikajú na žltom či zelenom tele húsenice, roh húseníc je žltkastej farby na rozdiel od predošlých instarov. V tomto a v piatom instary je fascinujúca hlava húseníc, vyzerá mimozemsky.

L5– Húsenic sa moc nelíšia od predošlého instaru, najväčší rozdiel je veľkosť a to že sa môže objaviť hnedá varianta farby húseníc. Vzory na húseniciach sú naozaj nádherné. Húsenice zožerú obrovské množstvo potravy a čoskoro sú pripravené sa kukliť.

Kukly môžeme umiestniť do húsenníku na substrát alebo iný podklad ako napríklad servítky. Kukly potrebujú dostatočné vlhko a teplo. Motýle sa liahnu za približne 3-4 týždne. Dôležité je aby mali veľa vlhka hlavne pred liahnutím ale samozrejme aj počas celej doby inkubácie kukiel. Motýle je následné najlepšie kŕmiť a párenie by malo prebehnúť bez problémov, teplo pomôže aby boli viacej aktívne a jemný prievan vzduchu aby sa lepšie našli, motýle sa pária v rôznych polohách a niekoľkokrát za deň. Čerstvo vyliahnuté motýle nemusia mať ihned záujem o kŕmenie sa, preto niekedy treba počkať približne 2-3 dni.

Iné zaujímavé varianty farieb húseníc ktoré v chove zdokumentoval a odfotil Jacques Roget:

Fotografia od: Sandy Graveron
Fotografia od: Sandy Graveron
Fotografia od: Sandy Graveron
Divoká húsenica vo voľnej prírode, Francúzsko.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak